Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Νέες Γραμμές / Τροποποιήσεις / Καταργήσεις Γραμμών - 2024
#61
Η έναρξη της γραμμής καθυστέρησε λόγω μεγάλου όγκου δουλειών τμημάτων της ΟΣΥ.
Επίκειται μετονομασία 2 γραμμών παράλληλα αυτές τις ημέρες και πρέπει να τοποθετηθούν και περισσότερες από 50 στάσεις που λείπουν στο 310.

Από την Κυριακή λοιπόν θα λειτουργεί κανονικά το 400!
Απάντηση
#62
(17-05-2024, 04:15 PM)MrVanHool Έγραψε: Η έναρξη της γραμμής καθυστέρησε λόγω μεγάλου όγκου δουλειών τμημάτων της ΟΣΥ.
Επίκειται μετονομασία 2 γραμμών παράλληλα αυτές τις ημέρες και πρέπει να τοποθετηθούν και περισσότερες από 50 στάσεις που λείπουν στο 310.

Από την Κυριακή λοιπόν θα λειτουργεί κανονικά το 400!
Ποια είναι η 2η γραμμή που μετονομάζεται; Η 1η θεώρώ ότι εννοείς το 790. Όσο για το 310 εννοείς ότι μετά από σχεδόν 6 χρόνια δεν έχουν τοποθετηθεί ακόμα οι στύλοι των στάσεων Huh ;
Απάντηση
#63
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω εφόσον το 400 θα λειτουργήσει Κυριακή βράδυ προς Δευτέρα ξημερώματα. Πότε υποτίθεται θα εμφανιστεί στην τηλεματική; Τελευταία στιγμή; Γιατί σαν γραμμή δεν υπάρχει ούτε στην εφαρμογή ούτε στην ιστοσελίδα του ΟΑΣΑ
Απάντηση
#64
(18-05-2024, 12:01 PM)Aggele Έγραψε: Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω εφόσον το 400 θα λειτουργήσει Κυριακή βράδυ προς Δευτέρα ξημερώματα. Πότε υποτίθεται θα εμφανιστεί στην τηλεματική; Τελευταία στιγμή; Γιατί σαν γραμμή δεν υπάρχει ούτε στην εφαρμογή ούτε στην ιστοσελίδα του ΟΑΣΑ
Την ημέρα λειτουργίας γίνεται ενεργή στο σύστημα.
Μετά από κάποια χρόνια..
Και όπως λέει και η Ελένη, για όσους δεν με ξέρετε : ''Την άποψή μου, στα ίσια εγώ την λέω.. ''
Απάντηση
#65
(17-05-2024, 06:23 PM)Crabman Έγραψε: Ποια είναι η 2η γραμμή που μετονομάζεται; Η 1η θεώρώ ότι εννοείς το 790. Όσο για το 310 εννοείς ότι μετά από σχεδόν 6 χρόνια δεν έχουν τοποθετηθεί ακόμα οι στύλοι των στάσεων Huh ;
Δεν είπα πως έγινε.. 
Η μετονομασία του 209 και του 211 με την προσθήκη του "Υμηττός" στην αρχή.
Επίσης, θα γίνει και η μόνιμη τροποποίηση του 878/9 εκτός Λίμνης όλη την ημέρα, τροποποίηση στο 310, είχαν πολλή δουλειά.

Στο 310 εκτός του κομματιού Διασταύρωση Ραφήνας - Μάτι που ειχαν μπει εξ'αρχης προσωρινές, στο υπόλοιπο κομμάτι συμβιβαζονταν με την σήμανση για στάση λεωφορείου της Περιφέρειας, που χρησιμοποιούσε το ΚΤΕΛ Αττικής. Αυτό θα αλλάξει, λείπουν και στάσεις στην αλληλουχία, έχει δουλίτσα το 310..
Μετά από κάποια χρόνια..
Και όπως λέει και η Ελένη, για όσους δεν με ξέρετε : ''Την άποψή μου, στα ίσια εγώ την λέω.. ''
Απάντηση
#66
(18-05-2024, 06:41 PM)MrVanHool Έγραψε: Δεν είπα πως έγινε.. 
Η μετονομασία του 209 και του 211 με την προσθήκη του "Υμηττός" στην αρχή.
Επίσης, θα γίνει και η μόνιμη τροποποίηση του 878/9 εκτός Λίμνης όλη την ημέρα, τροποποίηση στο 310, είχαν πολλή δουλειά.

Στο 310 εκτός του κομματιού Διασταύρωση Ραφήνας - Μάτι που ειχαν μπει εξ'αρχης προσωρινές, στο υπόλοιπο κομμάτι συμβιβαζονταν με την σήμανση για στάση λεωφορείου της Περιφέρειας, που χρησιμοποιούσε το ΚΤΕΛ Αττικής. Αυτό θα αλλάξει, λείπουν και στάσεις στην αλληλουχία, έχει δουλίτσα το 310..
Αν ειναι να κάνουν σωστα τη δουλεια ας τις ονομάσουν 211: Υμμητος-Βύρωνας-Ακαδημια και 209: Υμμητος-Βύρωνας-Σύνταγμα. Μη κοτσάρουν απλα ενα Υμμητός μετα το «Μετοαμόρφωση». Στις γραμμές του Βύρωνα η υπάρχει μεγαλο θέμα με την ονομασία. Μου χει τυχει πολλες φορες να με ρωτήσουν απο ποιο δημειο του δήμου μεταμορφωσης περνανε αυτα τα λεωφορεία. Επίσης και το 214 θα μπορουσε να γίνει «Βύρωνας-Ακαδημία(μεσω Φορμίωνος) ή «Νταμάρια Βύρωνα-Ακαδημια» και αντιστοιχα να προστεθει ο Βύρωνας στην ονομασία του 203,204,204Β καθώς ειναι το όνομα του δήμου και εξυπηρετούν κυρίως αυτη την περιοχή. Το να μην αναφέρεται δημιουργει ενα μπέρδεμα για επισκέπτες της περιοχής και τα «Ζ. πηγη» και «Μεταμόρφωση» δεν βοηθούν, πχ όσα μη τοπικά λεωφορεία κανουν αφετηρία/τέρμα στον Πειραιά, αναγράφεται «Πειραιάς» στην προμετοπίδα, όχι συγκεκριμένη γειτονία, ή ακτη στην περίπτωση των αφτηριών/τερμάτων του Πειραιά. Και ο Πειραιάε κιόλας είναι και δήμος μεγάλης έκτασης, οχι ένα αρκετα συγκεκριμενο μέρος.
Απάντηση
#67
(, 04:00 AM)bloop Έγραψε: Αν ειναι να κάνουν σωστα τη δουλεια ας τις ονομάσουν 211: Υμμητος-Βύρωνας-Ακαδημια και 209: Υμμητος-Βύρωνας-Σύνταγμα. Μη κοτσάρουν απλα ενα Υμμητός μετα το «Μετοαμόρφωση». Στις γραμμές του Βύρωνα η υπάρχει μεγαλο θέμα με την ονομασία. Μου χει τυχει πολλες φορες να με ρωτήσουν απο ποιο δημειο του δήμου μεταμορφωσης περνανε αυτα τα λεωφορεία. Επίσης και το 214 θα μπορουσε να γίνει «Βύρωνας-Ακαδημία(μεσω Φορμίωνος) ή «Νταμάρια Βύρωνα-Ακαδημια» και αντιστοιχα να προστεθει ο Βύρωνας στην ονομασία του 203,204,204Β καθώς ειναι το όνομα του δήμου και εξυπηρετούν κυρίως αυτη την περιοχή. Το να μην αναφέρεται δημιουργει ενα μπέρδεμα για επισκέπτες της περιοχής και τα «Ζ. πηγη» και «Μεταμόρφωση» δεν βοηθούν, πχ όσα μη τοπικά λεωφορεία κανουν αφετηρία/τέρμα στον Πειραιά, αναγράφεται «Πειραιάς» στην προμετοπίδα, όχι συγκεκριμένη γειτονία, ή ακτη στην περίπτωση των αφτηριών/τερμάτων του Πειραιά. Και ο Πειραιάε κιόλας είναι και δήμος μεγάλης έκτασης, οχι ένα αρκετα συγκεκριμενο μέρος.
Νομίζω εννοούσε ότι θα αντικατασταθεί το «Μεταμόρφωση» από το «Υμηττός» το οποίο είναι και σωστό γιατί μου έχει τύχει και εμένα γνωστός μου να μπερδευτεί και να νομίζει ότι ανεβαίνει Μεταμόρφωση με το 209. Όσο για τις υπολοίπες προτάσεις συμφωνώ. Το 214 στο μέλλον θα μπορούσε και να ονομαστεί «Βύρωνας - Στ. Καισαριανή - Ακαδημία (μεσω Φορμίωνος)» ενώ δεν βγάζει πολύ νόημα η παραλλαγή του 204 (δηλ. το 204Β) να είναι αυτό που κυκλοφορεί τις περισσότερες μέρες της εβδομάδας.
Απάντηση
#68
(, 01:11 PM)Crabman Έγραψε: Νομίζω εννοούσε ότι θα αντικατασταθεί το «Μεταμόρφωση» από το «Υμηττός» το οποίο είναι και σωστό γιατί μου έχει τύχει και εμένα γνωστός μου να μπερδευτεί και να νομίζει ότι ανεβαίνει Μεταμόρφωση με το 209. Όσο για τις υπολοίπες προτάσεις συμφωνώ. Το 214 στο μέλλον θα μπορούσε και να ονομαστεί «Βύρωνας - Στ. Καισαριανή - Ακαδημία (μεσω Φορμίωνος)» ενώ δεν βγάζει πολύ νόημα η παραλλαγή του 204 (δηλ. το 204Β) να είναι αυτό που κυκλοφορεί τις περισσότερες μέρες της εβδομάδας.
Δεν νομίζω ότι το 214 θα πηγαίνει μετά ακαδημία. Ποντάρω μόνο σε 203 και 220 αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα που είναι νωρίς να ανοιχτεί
Απάντηση
#69
(11 ώρες πριν)Leon377 Έγραψε: Δεν νομίζω ότι το 214 θα πηγαίνει μετά ακαδημία. Ποντάρω μόνο σε 203 και 220 αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα που είναι νωρίς να ανοιχτεί
Όντως, έχεις δίκιο. Έδωσα έμφαση στον Στ. Καισαριανή και ξέχασα την πιθανότητα να γίνει κυκλικό στον Στ. Ευαγγελισμό. Δεν είμαστε βέβαια λίγοι αυτοί που το χρησιμοποιούμε για Σύνταγμα και Ακαδημία αλλά το άνοιγμα της γραμμής 4 θα είναι αναμφισβήτητα ένα μεγάλο γεγονός για την Αθήνα και ξεκάθαρα μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για αναδιάρθωση των λεωφορειακών γραμμών. Να είμαστε καλά μέχρι τότε και εδώ θα είμαστε να τα συζητάμε!
Απάντηση
#70
Έχει βγει στην Τηλεματική η "400" και μου έκανε εντύπωση στην αλληλουχία στάσεων στην κατεύθυνση προς Πειραιά πως έχει επιλεγεί να σταματά στη στάση "Αφετηρία" επί της Πανεπιστημίου, πριν τη Σίνα και όχι στη στάση "Ακαδημίας" όπως πρακτικά όλες οι διερχόμενες. Επίσης, σταματά και στη στάση "Νομισματικό Μουσείο" (ενώ το 790 όχι). Τέλος, για την ώρα, δεν φαίνεται να υπάρχει διάκριση στη διαδρομή στην περιοχή του Θησείου/Μοναστηρακίου ανάμεσα στις καθημερινές & Κυριακές με τα Παρασκευοσάββατα: κανονικά μέσα από Ασώματους/Σαρρή-Ερμού-Αθηνάς.

Καλορίζικη σε κάθε περίπτωση!
Απάντηση


Πιθανά Σχετικά Θέματα...
Θέμα: Συντάκτης Απαντήσεις: Προβολές: Τελευταία Δημοσίευση
  Νέες Γραμμές / Τροποποιήσεις / Καταργήσεις Γραμμών - 2023 N1Ellinikou 69 19.457 20-12-2023, 12:17 PM
Τελευταία Δημοσίευση: christos126
  Νέες Γραμμές / Τροποποιήσεις / Καταργήσεις Γραμμών - 2022 N1Ellinikou 108 46.728 29-12-2022, 04:48 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Giannis
  Νέες Γραμμές / Τροποποιήσεις / Καταργήσεις Γραμμών - 2021 N1Ellinikou 78 49.875 12-11-2021, 09:52 PM
Τελευταία Δημοσίευση: Markos
  Νέες Γραμμές / Τροποποιήσεις / Καταργήσεις Γραμμών - 2020 N1Ellinikou 114 90.746 01-12-2020, 01:01 PM
Τελευταία Δημοσίευση: N1Ellinikou
  Νέες Γραμμές / Τροποποιήσεις / Καταργήσεις Γραμμών - 2019 N1Ellinikou 110 84.720 30-11-2019, 03:45 PM
Τελευταία Δημοσίευση: mercedes elbo
  Νέες Γραμμές / Τροποποιήσεις / Καταργήσεις Γραμμών - 2018 N1Ellinikou 79 69.407 22-12-2018, 08:56 AM
Τελευταία Δημοσίευση: GeorgIrisbus
  Νέες Γραμμές / Τροποποιήσεις / Καταργήσεις Γραμμών - 2017 pvuccino 162 157.487 30-12-2017, 01:55 PM
Τελευταία Δημοσίευση: marios.ilioupoli
  Νέες Γραμμές / Τροποποιήσεις / Καταργήσεις Γραμμών - 2016 mercedes elbo 86 118.201 28-12-2016, 01:13 AM
Τελευταία Δημοσίευση: marios.ilioupoli
  Γνώμες για τις γραμμές λεωφορείων στη Νέα Σμύρνη και προτάσεις για καταργήσεις, τροποποιήσεις ή δημιουργίας γραμμών gregory 1 4.581 07-07-2016, 01:49 AM
Τελευταία Δημοσίευση: N1Ellinikou
  Νέες Γραμμές / Τροποποιήσεις / Καταργήσεις Γραμμών - 2015 georgio 110 146.517 30-12-2015, 01:25 PM
Τελευταία Δημοσίευση: marios.ilioupoli

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)